דף הבית מידע מקצועי סקרים וניתוחי שוק "עו"ד תקע קבוצת רכישה ארבעה חודשים"

"עו"ד תקע קבוצת רכישה ארבעה חודשים"

אדריכל בכיר תוקף את התנהגות הקבוצות: "קיימת אי-ודאות, אין מי שישלם ליועצים, התקציב מתנפח פתאום"
מאת: NEWS1 אליעזר לוין. תאריך : 21/11/11

"עורך דין של קבוצת רכישה ברמת-גן תקע פרויקט גדול במשך ארבעה חודשים, משום שלא העביר לעירייה 110 אלף שקל, כפיקדון על-חשבון אגרות בנייה". כך גילה (יום ב`, 21.11.11) האדריכל מרדכי כסיף מרמת-גן. הוא דיבר בהרצאה על קבוצות רכישה, שנערכה במסגרת הכינוס השנתי לבנייה ולתשתית, הנערך בתל אביב מטעם איגוד המהנדסים לבנייה ולתשתיות.

כסיף, המלווה פרויקטים רבים של קבוצות רכישה, תקף את התנהלותן: "בקבוצות נמצאים אנשים שאינם מבינים כלום בבנייה. עשינו תכנון לפרויקט מסוים. היה צורך להכניס שינוי, ועשינו תכנון שני. העירייה דרשה להכניס שינוים בחניון. הפרויקט התעכב 10 חודשים. אחר כך היינו צריכים לעשות תכנון שלישי. מי ישלם לאדריכל וליתר המומחים בעד הזמן שהשקיעו?!"

"אין מי שישלם ליועצים" – הוסיף כסיף, בהתייחסו כנראה לא רק לאדריכלים, אלא גם ליועצים מקצועיים אחרים.

עוד אמר כסיף: "קבוצת הרכישה של פרויקט מסוים העריכה, שהוצאות הבנייה יהיו פחות מ-60 מיליון שקל. כשבחנו את התוכנית לפרטיה, התברר לנו שההוצאות יהיו 67 מיליון שקל. אז מי ישלם את ההפרש? נאלצנו לשנות את התוכניות, כך שתקציב ההקמה יהיה 61 מיליון שקל. אצל יזם קלאסי זה לא היה קורה!".

עוד הוסיף: "ברוב קבוצות הרכישה יש בעיות, חוץ מאשר בחברת ב.ס.ר, הפעילה זה 25 שנים בתחום זה".

"עברנו לגור בעירייה"
האדריכל כסיף סיפר על בעיה מיוחדת שהתעוררה בפרויקט מגדל המשרדים שנבנה על-ידי קבוצת רכישה על מגרש "הארגז", ברחוב יגאל אלון בת"א: "התכנון היה ל-2,100 מקומות חניה מקורים. פתאום פרסם שר הפנים אליהו ישי תקנות, שהקטינו את החניות במספר ניכר. מה עושים? עברנו לגור בעיריית תל אביב. לבסוף אישרו לנו 2100 חניות".

בסכמו את הנושא, אמר כסיף: "ההבדל העקרוני בין יזם קלאסי לקבוצת רכישה הוא הודאות. כשיזם קלאסי בונה פרויקט, הכל ברור ומסודר. בקבוצת רכישה קיים מרכיב אי-ודאות".

2,000 מהנדסים, 130 הרצאות
בכינוס המהנדסים, הנערך זו השנה השביעית, משתתפים כ-2,000 מהנדסים – שיא לכינוסים מעין אלו. היום ומחר ישמעו המשתפים כ-130 הרצאות, רובן בנושאים מקצועיים. רוב המרצים הם מהנדסים, שהתמחו במקצועות הבניין. ההרצאות נערכות במקביל בשבעה אולמות. במקביל, נערכת תערוכה של עשרות יצרנים בענפי חומרי בניין ומוצרי גמר.