דף הבית מידע מקצועי סקרים וניתוחי שוק שוק המשרדים ומחנק האשראי 9-10/08

שוק המשרדים ומחנק האשראי 9-10/08

סקירה נדל"נית 9-10/2008 – מחנק האשראי והשפעתו

שוק ההון האמריקאי ממשיך לטלטל את ספינות ההון בעולם. עם קריסת "פאני מיי ופרדי מאק" אשר הולאמו והועברו לפיקוח ממשלתי, המשיך הסחף וגרר עמו את בית ההשקעות ליהמן ברדרס אשר קרס, והגיליוטינה המעופפת ריחפה מעל לצוואר ענקית הביטוח AIG.

שוק ההון והבורסות בעולם לא נשארו אדישות וצללו בחדות. אין ספק – מדינת ישראל אינה אי בודד בכלכלה הגלובלית וגם אנו נספוג, השאלה כמה, מתי ואיך נצא מזה.

שוק המשרדים בארץ מנמנם לו את תקופת הקיץ ובואכה החגים. בתקופה זו של השנה המאופיינת בביקושים נמוכים ונקודתיים בלבד אנו לא מסיקים מסקנות.בד בבד, ישנם בשוק ציפיות לתהליך של ירידת מחירים. המשקיעים מצידם, שחווים את המשבר העולמי המאיים "בחנק האשראי" דוחפים ולוחצים מטה, אך האם באמת השוק יורד?

שוק המשרדים כיום נמצא בנקודה שבו אין כמעט היצע. כפי שהרחבנו בעבר דרישת השוק הינן למבנים ומשרדים מודרנים ובנישה זו כמעט ואין היצע.

מחלקת המחקר בסטאטוס יועצי נדל"ן ניתחה וסקרה את מתחם הבורסה ברמת גן, הכולל מגדלי פאר ויוקרה ובמקביל בניינים ישנים באזור ההלכה והתוצאות מדהימות: מתוך סך של 340,000 מ"ר משרדים במתחם הבורסה (בניינים קיימים בלבד) אחוזי התפוסה עומדים על 95%.

ולכן, על אף ציפיות השוק לירידת מחירים ישנו קושי, כיוון שאין היצע.

מחנק האשראי נותן וייתן אותותיו בשוק הנדל"ן המניב ובמקצועות ההייטק שהם צרכני אשראי מובהקים. גופי ההייטק "זוללי אשראי" בהיעדר מימון, יצמצמו פעולות ולדעתנו זו נישה אשר לצערי תתפתח ותתרחב.

הנדל"ן המניב מגלם ציפיות לירידות מחירים ומחנק האשראי יגרור ירידת מחירים ועלייה בתשואות ושם המשחק לדעתנו יהיה – נזילות נזילות נזילות.

אנו צופים הליך של ירידת מחירים, מימושים של כ – 15-20% בשוק המשרדים, אולם לדעתנו לא תהיה קריסה כי השוק חזק ואין בו היצע, וכלכלת ישראל בריאה ויציבה.

אנו עומדים לרשותכם בכל עת, נשמח לענות וליעץ לכם בסוגיות נדלניות – וללא התחייבות מצדכם.

צוות היועצים ואנשי המכירות מאחלים לקהל לקוחותינו שנה טובה ומתוקה.

בברכת שנה טובה וחג שמח

גיל ורדי
מנכ"ל