דף הבית מידע מקצועי סקרים וניתוחי שוק שוק המשרדים ושוכרי המשנה – 2/2009

שוק המשרדים ושוכרי המשנה – 2/2009

שוק שוכרי המשנה והשפעתם על השוק- 2/2009

שוק המשרדים מאשר את הציפיות הכלכליות ומשלים ירידות חדות של כ – 40-50% כבר היום. שוק ההון קרס וחברות רבות נתקלות בקשיי נזילות וקיים ספק לגבי תשלום האג"חים של החברות.

שוק המשרדים מאשר את הציפיות הכלכליות ומשלים ירידות חדות של כ – 40-50% כבר היום. שוק ההון קרס וחברות רבות נתקלות בקשיי נזילות וקיים ספק לגבי תשלום האג"חים של החברות.

הבחירות כבר מאחורינו : בארה"ב התחלף הנשיא, בישראל – אין חדש ( ליכוד /קדימה ), ומבצע עופרת יצוקה מאחורינו. כלומר – המפה נקייה וכרגע עלינו להתרכז בכלכלה .

להערכתי ב– 6/2009 עם פרסום דוחות 2008 ותשלומי האג"חים – כתשלומים ראשוניים , נעבור למצב של יציבות ואז נדע כבר מי שורד את המפולת והמשבר ומי לא, ומרגע זה השוק יתבסס בעמדתו אשר כיום הינה נמוכה ב 40-50% מהפיסגה שבה היינו.

שוק המשרדים מגלם את הירידות ונושם את המשבר. בצד חוסר ההיצע והתחלות הבנייה, אנו עדים לתופעת "שוכרי המשנה".תופעה זו גררה את השוק מטה לדיסקאונט של 40-50% , כלומר : המשבר פה ועכשיו.

שוק שוכרי המשנה והשפעתם על השוק.
בעוד שיש מחסור חריף במשרדים להשכרה ובמשרדים לרכישה, מחלקת המחקר של סטאטוס יועצי נדל"ן אפיינה ומבחינה במגמת שוכרי המשנה. שוק המשרדים מחפש את הבטן הרכה, שבאה בהתגלמות שוכרי המשרדים אשר בצל המשבר רוצים לפנות את

המשרדים ובכל מחיר. דיירי המשרדים הללו ,רוצים לפנות ולחסוך את עלויות הניהול והארנונה שבת"א מבטאים כ – 40-45 ש"ח למ"ר, כלומר: בחלקים שונים של העיר הארנונה והניהול שווי ערך למחיר השכירות של המשרדים.

"שוכרי המשנה" מחפשים את הבטן הרכה: דיירים אשר רוצים לחסוך ומוכנים לסבסד משכ"ד. וכך אנו עדים לירידה חדה מאוד במחירי המשרדים להשכרה אבל לתקופות קצרות – עד לאורך החוזה שלהם.

אנו ב"סטאטוס יועצי נדל"ן " זיהינו מגמה זו, ובעזרת מחלקת המחקר של החברה מתמקדים באיתור עיסקאות של משכירי המשנה.

משרדים להשכרה ומשרדים למכירה – בצל המשבר :
כיום אנו מציעים משרדים להשכרה ולמכירה באזורי הבורסה ,ברמת גן , בת"א , בפ"ת ובהרצליה:

  • במגדל משה אביב משרדים להשכרה בקומות גבוהות במחירי שכירות של 60 ש"ח כולל אופציות לריהוט (עיסקה זו מבטאת ירידה מ 120 ₪ למ"ר – ירידה של 50%).
  • במגדל רוגובין תדהר משרדים להשכרה בגימור חדש במחיר השכרה של 70 ש"ח (ירידה ממחיר של 110-120 ₪ – ירידה של 40%).
  • במגדלי אקרשטיין ומתחם שנקר בהרצליה, משרדים להשכרה כולל אופציות לריהוט ב – 50 ש"ח (ירידה ממחיר של 80-90 ₪ למ"ר כלומר ירידה של 40%).
  • חברתנו מאתרת נכסים ומשרדים למכירה למשקיעים וגם כאן אנו עדים לירידה דרסטית במחירי המשרדים.
  • במגדל פלטינום נמכרו 2 קומות בעיסקת SALE AND LEASBACK, במחיר המבטא כ – 11,000 ש"ח למ"ר (ירידה של כ – 40%).
  • במגדל לוינשטיין נמכרו 2 קומות – עיסקת גמול במחיר המבטא כ – 12,000 ש"ח למ"ר (ירידה של כ – 25%).
  • במגדלי בסר נמכרה חצי קומה כ – 700 מ"ר במחיר של 9500 ש"ח למ"ר (ירידה ממחיר של 16000 ₪ ירידה של 40%).

פני השוק לאן : 
אנו בסטאטוס קוראים את המצב ואת המפה. ישנם גורמים לא מקצועיים בשוק שמתריסים ומכוונים מטה, אך לא מבינים כי המשבר כבר פה.וחוץ מספקולציות נמוכות ובשורות הנבואה שלהם אשר רואים שחור, לדעתי לא מועילים וסתם מזיקים.

בשוק המשרדים להשכרה, אנו נראה מגמה של איכלוס משרדי שוכרי המשנה , אשר ישפיע לבסוף גם על הבעלים. אנו , כמו גדולי הכלכלנים בארץ, צופים התייצבות המגמה עוד במהלך 2009. במקביל, ישנה נהירה של רוכשים לנדל"ן מניב , כי הכסף היום זול – ואין אלטרנטיבה אחרת בשוק.

מחלקת נדל"ן מניב והשקעות בחברת סטאטוס יועצי נדל"ן מאתרת היום עיסקאות אטרקטיביות למשקיעים וגם בתשואות של 8-10% , עיסקאות אשר עד לפני 8 חודשים נסחרו סביב 5-6% בלבד.

אנו עומדים לרשותכם בכל עת, ונשמח לעזור ולייעץ לכם על כל שאלה אשר תתעורר , וללא התחייבות.

בכבוד רב

גיל ורדי
מנכ"ל