דף הבית מידע מקצועי סקרים וניתוחי שוק שוק המשרדים להשכרה ולמכירה סקירה תקופתית 12/2011

שוק המשרדים להשכרה ולמכירה סקירה תקופתית 12/2011

האקלים המקרו כלכלי אינו משדר יציבות, האירועים האחרונים "בגוש האירו" מוכיחים בעייתיות אירופאית

בצד "אחיזה עיקשת" לשמור על יציבות כלכלית מצד קברניטי אירופה.
במדינת ישראל– שוק ההון מגיב בהתאם לנעשה באירופה ובעולם, ושנת 2011 הינה שנת ירידות ושחיקה

בשווקים הפיננסים, שוק המניות והבורסה.
שוק המשרדים להשכרה ולמכירה אינו נשאר אדיש, אנו ערים ועוקבים אחרי מגמות שוק המשרדים אשר מגלה יציבות עם נטיות קלות לירידת מחירים. היציבות לטעמינו-מבטאת עצירה בתהליך ההתייקרות בעקבות צמצום ההיצע האיכותי במשרדים להשכרה. אנו רואים "שמירה סלקטיבית" על מחירי השכירות של משרדים להשכרה.( הסלקטיביות נעוצה בסוג הבניין והמגדל המציע משרדים להשכרה ומשרדים למכירה).

בבורסה ר"ג -המהווה אזור ביקוש של משרדים להשכרה ולמכירה, אנו מנתחים פעילות במגדלי סטאטוס – רח` החילזון 5 . משרדים אשר הושכרו לפני חצי שנה סביב 85-80 ₪ למ"ר בגימור מלא, מושכרים היום סביב 80-75 ₪ בגימור מלא. המחירים משקפים יציבות עם נטייה קלה לירידה של 3-5%.
לדוגמא: חב` השקעות שכרה בקומה גבוהה 150 מ"ר בגימור מלא במחיר של 82 ₪ למ"ר.

ביגאל אלון בתל – אביב, בבית ברינקס ,הושכרה קומת משרדים כ-450 מ"ר במחיר של כ-55 ₪ למ"ר, לעומת 60 ₪ כמחיר המבוקש. מח` המחקר של סטאטוס יועצי נדל"ן מצאה ובדקה, כי מחירי השכירות נשמרו ונשארו יציבים, אך קיימת ירידה של 10% במחירי השכירות לעומת המחיר המבוקש של הבעלים .

במגדל גיבור ספורט הושכרו 330 מ"ר בקומה גבוהה, שטח הדורש השקעה והתאמה במחיר הנושק ל-100 ₪ למ"ר. משרדים להשכרה במגדל גיבור ספורט , מפוארים וזמינים יודעים גם מחירים של 110-120 ₪ .אם כן המחיר שהמשרדים הושכרו משקף הפחתה בשל "שיפורים במושכר" עם נטייה קלה של ירידה סביב 7-5% .

ניתוח זה מאפיין את המציאות הרוחשת בשוק המשרדים להשכרה בתל-אביב וברמת –גן .קיים עדיין אי של יציבות עם נטיות קלות של בעלי הנכסים להתגמש ולהוריד מחירים.

אנו מצפים כי במהלך שנת 2012 , שוק המשרדים להשכרה ישמור על יציבות ברמה סלקטיבית, ונראה תהליך של ירידות קלות אך עם נטייה ברורה ליציבות, במגדלי היוקרה והפאר של המשרדים להשכרה בתל- אביב וברמת –גן. בבניינים קטנים יותר, לדעתנו נראה תהליך חד יותר של ירידות מחירים גם סביב 10% ואף יותר, כי נטיית השוק היא לחדש ולמודרני.היציבות לדעתנו נובעת ממחסור של משרדים להשכרה משרדים איכותיים ובמגדלים מבוקשים , באזורי הביקוש.

ההשקעה בשוק המשרדים עדיין מהווה אלטרנטיבה מצוינת למשקיעים סולידים, אשר "מחפשים מפלט" ומקור בטוח להשקיע את כספם בנדל"ן מניב ואיכותי המושכר לדיירים מצויינים ובתשואות סביב 7-8% .

אנו בסטאטוס יועצי נדל"ן מרחיבים את מחלקת המחקר והסטטיסטיקה , במקביל אנו עוקבים באינטנסיביות אחרי עסקאות מובילות למשקיעים וגם הרחבנו משמעותית את בנק הנכסים של החברה ובו אופציות רבות של משרדים להשכרה משרדים למכירה ונכסים מניבים, בהרצליה, בתל-אביב וברמת –גן.

  • מאמר זה נכתב על דעתו ולהבנתו של גיל ורדי מנכ"ל סטאטוס יועצי נדל"ן .איך לראות במאמר זה כהמלצה או הכוונה לרכישה או השכרת משרדים – וללא ייעוץ מראש מאיתנו.

בכבוד רב ,

גיל ורדי
מנכ"ל